Pomysł na prezent świąteczny dla swoich pracowników

Prezent świąteczny dla pracownika

Adwent to doskonały czas, by dokonać podsumowania roku i przy okazji świątecznych spotkań firmowych, wręczyć pracownikom drobne, niezobowiązujące upominki, które wynagrodzą im trud i zaangażowanie włożone w budowanie marki przez cały miniony rok. Mikołajki czy Boże Narodzenie to okazja do integracji i wzmacnianie więzi koleżeńskich w firmie. Aby świątecznej atmosferze było zadość, a wydatki nie nadwyrężyły firmowego budżetu, przygotowaliśmy niedrogie, a zarazem nietuzinkowe propozycje upominków dla pracowników, które umilą czas oczekiwania na pierwszą gwiazdkę.

DLACZEGO WARTO?

Dobry i wykwalifikowany pracownik, to solidny kapitał firmy. Wiedza i doświadczenie to niezwykle cenne zasoby, które sprawiają, że przedsiębiorstwo się rozwija. Poza wynagrodzeniem warto stosować również inne formy motywacji do pracy, np. premie finansowe czy wyjazdy integracyjne. Jednak nie każdy przedsiębiorca może sobie na taki wydatek pozwolić. Zestaw prezentowy z okazji Świąt Bożego Narodzenia z pewnością miło zaskoczy i będzie dowodem na to, że zaangażowanie zatrudnionych osób zostało docenione.

PERSONALIZOWANE PREZENTY

Wybierając prezent, kierujemy się głównie tym, by był on jak najbardziej dopasowany do osoby obdarowywanej. W przypadku pracowników większych firm nie sposób poznać indywidualne cechy i gusta wszystkich zatrudnionych osób. Warto jednak zastanowić się nad upominkami z możliwością wykonania personalizowanych nadruków i oznakowania jak gadżety reklamowe. Zamawiane artykuły można na przykład opatrzyć logo firmy i innymi znakami identyfikującymi markę. Na kubkach można zamieścić logotypy lub imiona współpracowników, czy zabawne teksty, które znane są w danym środowisku pracy. Dowolność wyboru ogranicza jedynie wyobraźnia. Gadżety mogą być również doskonałą pamiątką na okazję jubileuszu pracownika lub firmy. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również vouchery na usługi, np. kursy językowe, warsztaty, wyjście do restauracji lub inne atrakcje.

IDENTYFIKACJA WIZUALNA

Jeżeli przedsiębiorstwo posiada ściśle określony katalog identyfikacji wizualnej, personalizowane artykuły mogą nawiązywać do stosowanej kolorystyki. Przed dokonaniem ostatecznego zamówienia na produkty personalizowane, warto zapoznać się z wizualizacją. Jednocześnie należy zadbać, by zamawiane produkty były wykonane starannie. Estetyka gadżetów ma znaczenie. Oryginalne upominki nie tylko sprawią pracownikom miłą niespodziankę, ale dzięki ich użytkowaniu, będą wciąż spełniać swoją promocyjną funkcję i promować markę na zewnątrz. Wybór upominków jest niezwykle szeroki, od breloków, przez akcesoria do telefonów, gadżety elektroniczne, po galanterię i tekstylia. Warto rozważyć również upominki w postaci maskotek dla dzieci pracowników, na przykład na Mikołajki.

DEKORACJE W MIEJSCU PRACY

Świąteczne upominki dla pracowników, to nie wszystko. Spotkanie integracyjne czy wspólny wyjazd nie zawsze jest możliwy w niezwykle aktywnym okresie świątecznym. Tym bardziej, gdy do końca roku należy pozamykać wszelkie ważne, służbowe sprawy. W przedświątecznym napięciu i pośpiechu warto wprowadzić odrobinę elementów dekoracyjnych również do biura, sklepu czy innego zakładu pracy. Bożonarodzeniowe akcenty będą sprzyjać tworzeniu dobrej i przyjaznej atmosfery.

GADŻETY REKLAMOWE, KTÓRYCH WARTO UNIKAĆ

Gadżety reklamowe na prezent z powodzeniem można skierować do różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, osób w średnim wieku i seniorów. Jeżeli istnieją wątpliwości, jakie gadżety będą odpowiednie dla osób, które mają zostać obdarowane, warto skorzystać z pomocy doradców, którzy pomogą stworzyć unikatowy zestaw. Uniwersalne prezenty to bezpieczne rozwiązanie. Wybierając upominki, należy wystrzegać się kilku rzeczy:

  • Niska jakość – prezent jest niejako wizytówką pracodawcy. Warto zwrócić uwagę na jakość plastiku, gramaturę materiałów, z którego wykonane są tekstylia, wykonanie nadruków oraz inne walory estetyczne zamawianych produktów.
  • Prezenty nie mogą być obraźliwe czy wulgarne dla którejkolwiek grupy osób. Zarówno w małych, jak i dużych firmach mogą znaleźć się pracownicy o innych przekonaniach religijnych, którzy niekoniecznie uznają nasze tradycyjne święta. Należy zastanowić się, jak postąpić taktownie w takiej sytuacji, by nie narazić nikogo na nieprzyjemności.
  • Nie należy dawać pracownikom prezentów, z którymi mają styczność na co dzień w pracy, na przykład produkowanych przez nich produktów. Mogą być one dodatkiem do prezentu, jednak należy kierować się zasadą, że “co za dużo, to niezdrowo”. Takie upominki mogą po prostu zostać odebrane jako nudne, nieciekawe i świadczyć o tym, że pracodawca nie zadał sobie trudu, by wymyślić coś oryginalnego.
  • Wybór upominków dla pracowników nie powinien stać w sprzeczności z ideami promowanymi przez firmę, np. zero waste, obrona zwierząt etc. Jeżeli firma nastawiona jest na działania proekologiczne i tożsame wartości promuje na zewnątrz, warto postawić na gadżety, które będą spójne z tym wizerunkiem. Ekologiczne prezenty nie powinny być pakowane w foliowe torby.